Södra Spaniens skidparadis har fått en rejäl påfyllning av snö med pudersnö överallt, därför har de beslutat att förlänga vintersäsongen fram till den 5 maj.
I skrivande stund är temperaturen mellan -1 och -8, solsken och lätt vind. 120 pister och 19 liftar är öppna och det finns mellan 1 och 3 meter natursnö.
Under den sista veckan gäller låga vårpriser och dessutom är parkeringsgaraget gratis den 29/4-5/5. Under den allra sista dagen den 5 maj blir liftarna helt gratis, med undantag för 5 euro obligatorisk försäkring.
Under helgerna som kommer anordnas det diverse traditionsenliga upptåg, den 13 april är det ölfestival med musik och tapas, den 18-20 april är det sol och snöfestival och på lördagen den 27 april är det en extra festlig dag med skidåkning i badbyxor eller baddräkt. Det handlar om den sjunde upplagan av ”Bajada en Bañador”.
Men det finns många fler evenemang än ovannämnda, en komplett lista finns här: Sierra Nevada evenemang.
Det finns flera webbkameror, håll tillgodo: Sierra Nevada webcams
Bildtexter: Bilderna tillhandahålls av skidanläggningen.