Din byggentreprenör i Spanien


Svenskamagasinet
Web
Español English Dansk Norsk
Information
RADANNONSER
Prenumeration
Annonsinfo tidningen
Annonsinfo webbsidan
Företagskatalog
Karta till SvM

Artikelarkiv
Kära läsare!
Var Du Där
On Tour
Reportage
Utflykter
Spanien just nu
Hem & Bostad
Mat och Vin
Golf / Sport
Fitness - Hälsa
Näringsliv
På stan
Info § Juridik
Debatt - Opinion
Kultur

Övrigt
Valutaväxlare
Gästbok
Copyright

Svenska Magasinet
Calle Quemada 10
29640 Fuengirola
Tel: 952 58 18 19
Fax: 952 58 18 51

Hitta hotell på Costa del Sol hos trivago


AKTUELLA
TEMPERATURER

Costa del Sol
Click for Málaga, Spain Forecast

Stockholm
Click for Stockholm, Sweden Forecast


Polisen hoppas på hjälp kring efterlyst Spaniensvensk
Svensk polis går nu ut med bild på den svenske medborgaren Stefan Tapai från Fuengirola. Den 44-årige mannen är internationellt efterlyst. Han är misstänkt för att ingå i en av Sveriges största dopningshärvor genom tiderna med namnet ”Operation Liquid”.

Bilden här intill visar Stefan Tapai, fotograferad av spansk polis i centrala Fuengirola. Han är internationellt efterlyst för grova smugglings- och dopningsbrott.
-Nu hoppas vi få hjälp av allmänheten, säger Tommy Hydfors, tillförordnad chef för rikskriminalen.

Mannens sambo, en 43-årig kvinna, greps vid ett tillslag av spansk och svensk polis i parets lägenhet i stadsdelen Los Boliches i Fuengirola i slutet på förra året.

Den 44-årige kroppsbyggaren har tidigare dömts för narkotikabrott och dopningsbrott. Vad Svenska Magasinet erfar finns det tecken som tyder på att Stefan Tapai kan befinna sig i Serbien.
-Vid gripandet fick vi indikationer på att han kunde befinna sig i Serbien, några ytterligare indikationer har vi inte, enligt Börje Öhman, poliskommissarie och informationschef vid polismyndigheten i Västernorrlands län.
Men det förekommer också uppgifter på att han kan finnas i Spanien.

För första gången offentliggör Rikskriminalpolisen en lista på de 16 mest efterlysta brottslingarna. Samtliga är internationellt efterlysta för grova brott gjorda i Sverige. Polisen har tagit hjälp av Efterlyst i TV3 i jakten på dessa män.

Rikskriminalen har döpt listan till Ikaros, efter pojken som i den grekiska mytologin inte lyssnade på sin far utan flög för nära solen som smälte hans vingar av vax.

När programmet ”Efterlyst” i TV 3 hade säsongspremiär ägnades större delen av programmet åt brottslingarna på Ikaroslistan.

15.09.2010

Läs mer här


Nästa nyhet





Här är vårt senaste erbjudande för golfare

Mäklarringen på Costa del Sol





Åsa Pettersson fastighetsmäklare