Din byggentreprenör i Spanien


Svenskamagasinet
Web
Español English Dansk Norsk
Information
RADANNONSER
Prenumeration
Annonsinfo tidningen
Annonsinfo webbsidan
Företagskatalog
Karta till SvM

Artikelarkiv
Kära läsare!
Var Du Där
On Tour
Reportage
Utflykter
Spanien just nu
Hem & Bostad
Mat och Vin
Golf / Sport
Fitness - Hälsa
Näringsliv
På stan
Info § Juridik
Debatt - Opinion
Kultur

Övrigt
Valutaväxlare
Gästbok
Copyright

Svenska Magasinet
Calle Quemada 10
29640 Fuengirola
Tel: 952 58 18 19
Fax: 952 58 18 51

Hitta hotell på Costa del Sol hos trivago


AKTUELLA
TEMPERATURER

Costa del Sol
Click for Málaga, Spain Forecast

Stockholm
Click for Stockholm, Sweden Forecast


Förändrade regler upprör marknadsknallarna
Provinsens marknadsknallar är upprörda och har under torsdagen besökt parlamentet i Sevilla för att protestera mot de förändrade lagarna som trädde i kraft i december. De är oroade över att inte få licenser för sin verksamhet lika lätt som tidigare.

Ett nytt EU-direktiv som går under namnet ”Bolkestein” innebär att varje marknadsknalle från december 2009 måste söka nytt tillstånd eller ny licens varje år för att saluföra sina varor vid en marknad. Tidigare har marknadsknallarnas tillstånd förnyats automatiskt varje år då det var en regional lag som gällde.

I provinsen finns det 15.000 marknadsknallar eller ”vendedores ambulantes” som det heter på spanska. I Andalusien finns det 40.000.

Juan Rojas som är ordförande i marknadsknallarnas förening Asociación de Vendedores Ambulantes de Málaga (AVAM) menar att det kan krossa branschen.

”Vi har jobbat med detta i 25 år. Krisen har minskat försäljningen med 40 procent och så händer detta”, säger han till tidningen La Opinión de Málaga.

25.02.2010


Nästa nyhet

Mäklarringen på Costa del Sol

Här är vårt senaste erbjudande för golfare









Åsa Pettersson fastighetsmäklare