Din byggentreprenör i Spanien


Svenskamagasinet
Web
Español English Dansk Norsk
Information
RADANNONSER
Prenumeration
Annonsinfo tidningen
Annonsinfo webbsidan
Företagskatalog
Karta till SvM

Artikelarkiv
Kära läsare!
Var Du Där
On Tour
Reportage
Utflykter
Spanien just nu
Hem & Bostad
Mat och Vin
Golf / Sport
Fitness - Hälsa
Näringsliv
På stan
Info § Juridik
Debatt - Opinion
Kultur

Övrigt
Valutaväxlare
Gästbok
Copyright

Svenska Magasinet
Calle Quemada 10
29640 Fuengirola
Tel: 952 58 18 19
Fax: 952 58 18 51

Hitta hotell på Costa del Sol hos trivago


AKTUELLA
TEMPERATURER

Costa del Sol
Click for Málaga, Spain Forecast

Stockholm
Click for Stockholm, Sweden Forecast


Kära läsare

Sitter Du på flyget från Stockholm, Göteborg eller Köpenhamn? I så fall ber vi att få önska dig varmt välkommen till vårt hem, Costa del Sol, på den spanska Solkusten.


Det är här vi lever och arbetar året runt, vi och tusentals andra svenskar med oss. Vi har tidning, hyrbilsföretag, mekaniska verkstäder, restauranger, bokhandlar, butiker, kontorsföretag och en hel rad viktiga föreningar och träffpunkter.

Företagen är ju i första hand tänkta som vinstdrivande rörelser, men på köpet har man fått en näst intill konsulatliknande status med ett mycket stort socialt och kulturbevarande ansvar. Det är en av anledningarna till varför vi andra svenskar gör vad vi kan för att ge vårt stöd tillbaka, även om kvalitet i service och produkt alltid är och har varit den avgörande faktorn.

Varför valde då vi att ta steget från de två veckorna på sommaren, till ett, för många, året-runt-boende här i Spanien? Klimatet är klart en viktig del i det hela, men långt ifrån den viktigaste. På vintern, i februari, när vinden står på och regnet vräker ner, då kan man allt få snölängtan ibland, men så blir det dags att äta en bit mat och smakerna fyller oss med just det vi alla valt att flytta till... Ett färgstarkt land, rikt på smaker, aktivitet, kultur och upplevelser.

I detta, något bantade sommarnummer, ger vi Dig som sommarspanjor ett smakprov på vad vårt hem har att erbjuda året runt. Smakprov på färger, upplevelser, mat och mycket annat. Kanske är det några av er alla som, precis som vi gjorde en gång för många år sedan, kastar loss och flyttar ner när vintermörkret sänker sig över Moder Svea och livet börjar gå i stå?

Ta det varligt i solen och tänk på att ta strändernas flaggning på allvar, så kan jag näst intill garantera en fantastisk upplevelse på vårt Costa del Sol.

Prenumerera på Kära läsare!



Här är vårt senaste erbjudande för golfare



Mäklarringen på Costa del Sol



Åsa Pettersson fastighetsmäklare