Din byggentreprenör i Spanien


Svenskamagasinet
Web
Español English Dansk Norsk
Information
RADANNONSER
Prenumeration
Annonsinfo tidningen
Annonsinfo webbsidan
Företagskatalog
Karta till SvM

Artikelarkiv
Kära läsare!
Var Du Där
On Tour
Reportage
Utflykter
Spanien just nu
Hem & Bostad
Mat och Vin
Golf / Sport
Fitness - Hälsa
Näringsliv
På stan
Info § Juridik
Debatt - Opinion
Kultur

Övrigt
Valutaväxlare
Gästbok
Copyright

Svenska Magasinet
Calle Quemada 10
29640 Fuengirola
Tel: 952 58 18 19
Fax: 952 58 18 51

Hitta hotell på Costa del Sol hos trivago


AKTUELLA
TEMPERATURER

Costa del Sol
Click for Málaga, Spain Forecast

Stockholm
Click for Stockholm, Sweden Forecast


Boulenytt: Seriespelet fortsätter!
Marie och Edvard
Marie och Edvard

De räddande änglarna heter Edvard och Marie Dahlberg. De är nog kända för de flesta klotrullare i den centrala delen av Costa del Sol. Om inte så följer här en presentation


Av Rolf Isacson

Familjen Dahlberg, bestående av Edvard (50), Marie (39), Cazandra (15) och Christopher (13) kom till Spanien 1998. Innan dess hade ingen av dem hållit i några bouleklot, i Sv. var Edvards hobby fiske av ädla arter. Det ädlaste han fick på kroken var nog Marie.
Eftersom boule är en stor sport inom ”invandrarna” här, så prövade även fam. Dahlberg detta tidsfördriv. Edvard som ägnade stor tid till träning, tillsammans med den spanska klubben Los Amigos, blev snabbt en av de bästa. Talesättet om att äpplet faller inte långt ifrån trädet styrks av att unge Christopher  redan har nått den klassen att han kommer att ingå i ett av Seriespelets A-lag. Marie som här har ett förflutet i resebyråbranschen deltidsarbetar numera hos Designhotellet The Beach House samt freelancar med att arrangera paketresor för boulespelare i Sv. som vill kombinera semester med spel, (Höst- och Vår-Kulan). De bouleaktiva inom familjen tillhör nu Fuengirola International CdP.
Nytt inom seriespelet är att laget som består av 4 spelare måste innehålla en kvinnlig spelare samt att spelare som är ordinarie i lägre serier (B och C) får gå in som reserver i A eller B.
Tyvärr så har detta medfört att spanjorerna inte ställer upp med hänvisning till den felaktiga motiveringen att de inte har några kvinnliga spelare. Det är som sagt inte sant då vi vet att det finns damer som mer än gärna vill spela. Det börjar likna Marocko, dit vi för några år sedan kom med mixade lag och fick göra om lagen för att deras manliga spelare vägrade att spela mot kvinnor. Vi får se om och hoppas att de tänker om till nästa höst.

Prenumerera på Golf / Sport



Här är vårt senaste erbjudande för golfare

Mäklarringen på Costa del Sol





Åsa Pettersson fastighetsmäklare