Din byggentreprenör i Spanien


Svenskamagasinet
Web
Español English Dansk Norsk
Information
RADANNONSER
Prenumeration
Annonsinfo tidningen
Annonsinfo webbsidan
Företagskatalog
Karta till SvM

Artikelarkiv
Kära läsare!
Var Du Där
On Tour
Reportage
Utflykter
Spanien just nu
Hem & Bostad
Mat och Vin
Golf / Sport
Fitness - Hälsa
Näringsliv
På stan
Info § Juridik
Debatt - Opinion
Kultur

Övrigt
Valutaväxlare
Gästbok
Copyright

Svenska Magasinet
Calle Quemada 10
29640 Fuengirola
Tel: 952 58 18 19
Fax: 952 58 18 51

Hitta hotell på Costa del Sol hos trivago


AKTUELLA
TEMPERATURER

Costa del Sol
Click for Málaga, Spain Forecast

Stockholm
Click for Stockholm, Sweden Forecast


Nya affärsmöjligheter för svenska IT- och telekomföretag i Spanien
Fredrik Junestrand, chef för Exportrådet i Spanien
Fredrik Junestrand, chef för Exportrådet i Spanien

20 svenska IT- och telekomföretag beger sig den 7-10 maj till Spanien och Portugal för att träffa spanska och portugisiska telekomoperatörer. Exportrådet i Spanien och Portugal följer upp fjolårets framgång och organiserar för andra året i rad Iberian Telecom Business Opportunity i Madrid och Lissabon. Satsningen från Exportrådet och ambassaderna syftar till att stärka de svenska IT- och telekomföretagens närvaro på den iberiska halvön och intresset för svensk IT är stort i både Spanien och Portugal.


-Vi märker att det finns ett stort intresse i Spanien och Portugal för svensk IT och Telekom. Detta vill vi utnyttja genom att på dessa marknader göra en speciell satsning där svenska företag får chansen träffa ledande spanska och portugisiska telekomoperatörer, säger Fredrik Junestrand, chef för Exportrådet i Spanien.

De deltagande svenska företagen i Iberian Telecom Business Opportunity är Allgon microwave, Awaves Academy, Cellmax Technologies, Dub tools, Ilevo, Ikivo, In view, Intertex Data, Ipunplugged, Is tools, Itmaskinen.se, Messamigos, Mobile arts, Netadmin, Talkpool, Teligent, Transmode, Wayfinder, Worlddmb, Xmopoker.

Företagen kommer under de fyra dagarna i Spanien och Portugal träffa de större telekomoperatörer i båda länderna. Det kommer även arrangeras nätverkstillfällen på de svenska ambassaderna i Spanien och Portugal med chefer från telekomsektorn i respektive land.

-Spanien och den iberiska halvön är intressant för svenska telekomföretag på många olika sätt. Ekonomin går som tåget med stark inhemsk efterfrågan, hög tillväxt och ett gynnsamt investeringsklimat. Här finns även världens tredje största telekomoperatör Telefonica, med över 36 miljoner kunder i Spanien och 191 miljoner globalt, säger Fredrik Junestrand, chef för Exportrådet i Spanien.

Sveriges handelsminister Sten Tolgfors deltar i Iberian Telecom Business Opportunity och intresset för den svenska satsningen är stort inte minst från spansk och portugisisk media. Inför eventet besöker journalister från de ledande affärstidningarna Sverige för att träffa de svenska företagen.

För mer information om Iberian Telecom Business Opportunity se www.iberiantelecom.com (endast spanska och porugisiska)
Källa: www.swedishtrade.se

Prenumerera på Näringsliv





Mäklarringen på Costa del Sol

Här är vårt senaste erbjudande för golfare







Åsa Pettersson fastighetsmäklare